Mikor szükséges?
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény előírja, hogy a munkavállaló csak olyan munkával bízható meg, amelynek ellátására egészségileg alkalmas, rendelkezik az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges ismeretekkel, készséggel és jártassággal.
A hatályos jogszabály tételesen felsorolja azokat az eseteket, amikor a munkáltatónak kell tudni bizonyítania, hogy az érintett munkavállalók oktatása megtörtént, és a munkájuk végzéséhez szükséges szabályokat, utasításokat és információkat megismerték és elsajátították. Ilyen esetek az alábbiak:
-
- munkába állás
- munkahely vagy munkakör megváltozása
- az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei és körülményei változtak
- a munkaeszközt átalakították
- új munkaeszközt helyeztek üzembe
- új technológiát vezettek be
A fentieken túl természetesen ismétlődő jelleggel, valamint hosszabb távollétről (legalább 6 hónap) visszatérve is szükséges a munkavédelmi oktatás dokumentált megtartása.
Ha a munkavédelmi oktatást nem tartják meg vagy az csak formailag történt (az érintettekkel aláíratták az oktatási naplót a tényleges oktatás megtartása, az ismeretek elsajátításáról történő meggyőződés nélkül), a munkáltató felelőssége számos jogterületen súlyos jogkövetkezményt vonhat maga után, a munkavállaló hatósági eltiltásától, a szabálysértési, büntetőjogi felelősség értékelésén át a polgári kártérítési perekig.
Ki tarthatja meg az oktatást?
A munkavédelmi oktatás és az ezzel kapcsolatos feladatok nem minősülnek munkavédelmi szaktevékenységnek. Ennek ellenére a gyakorlat azt mutatja, hogy az elméleti oktatás akkor szakszerűbb és eredményesebb, ha a munkáltató a munkavédelmi oktatással kapcsolatos feladatokba az általa kijelölt saját vagy szerződéses szolgáltatás keretében együttműködő munkavédelmi szakképzettségű szakemberét bevonja. A gyakorlati munkavédelmi oktatás akkor éri el a célját, ha azt egy, a munkafolyamatokat és a kapcsolódó munkavédelmi szabályokat jól ismerő, gyakorlott szakember (pl.: műhelyvezető, csoportvezető) végzi.
Mit tartalmazzon az oktatási anyag?
A törvény kötelezettségként nem nevesíti az oktatási tematika készítésének kötelezettségét, habár a tematika készítését az a munkavédelmi szemlélet indokolja, hogy utólag is (pl. egy baleset esetében) megállapítható legyen, az oktatások keretében ténylegesen milyen témák kerültek ismertetésre. Egyaránt érdeke a munkáltatónak és a munkavállalónak is, hogy az oktatás részletesen és teljeskörűen tartalmazza az átadandó információt.
Az oktatási tematika sosem lehet egy sablon szerint elkészített anyag, annak mindig implementálnia kell az adott szervezet sajátosságait.
A tematika főbb pontjai:
-
- Elméleti oktatási tematika
- biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzéshez kapcsolódó előírások
- betartandó magatartási formák
- általános, valamint munkahelyi munkavédelmi ismeretek
- munkaköri, beosztás szerinti munkavédelmi ismeretek
- rendkívüli munkavégzés körülményei
- alkalmazott technológia munkavédelmi előírásai
- veszélyhelyzetek és arra való felkészítés
- Gyakorlati oktatási tematika
- adott munkahely sajátosságai
- használandó munkaeszköz üzemeltetésére, tisztítására és karbantartására vonatkozó speciális ismeretek
- egyéni védőeszközök használata
- Elméleti oktatási tematika
Mikor lesz igazán eredményes?
Erre a kérdésre nem találunk választ egyetlen jogszabályban vagy szabványban sem, ellenben alapjaiban határozza meg a munkavédelmi tevékenységünk sikerét az, hogy hatékonyan és eredményesen adjuk-e át a szükséges információt. Mi kell ehhez például?
-
- Jó, nagyon jó kommunikáció
- Gyakorlati példák, javaslatok, észrevételek
- Az oktatás nem előadás, hanem megbeszélés. Fontos, hogy a hallgató merjen és hagyjuk kérdezni
- Nem az anyagot szeretnénk csak átadni, hanem a résztvevők tudatosságát szeretnénk növelni
Tevékenységére szabott egyedi árajánlatért keressen bátran, illetve kérdéseire is szívesen nyújtok segítő választ az Ajánlatkérés vagy a Kapcsolat menüpontokat használva.